29 grudnia 2024 r. miały miejsce uroczystości związane z gminnymi obchodami 106. rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i zawiązania Kompanii Powidzkiej.
Dzień wcześniej, w ramach wydarzenia, odbył się XXVII Rajd Szklakiem Kompanii Powidzkiej 1918 roku, którego organizatorem jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Powidzu z głównym pomysłodawcą Wicedyrektorem Sławomirem Skudzawskim. W tegorocznej edycji rajdu wzięło udział ponad 200 osób, młodsi i starsi, mieszkańcy Gminy Powidz oraz liczni goście. Uczestnicy wyruszyli z Powidza w kierunku Anastazewa. Po drodze grupa odpoczęła m.in. w świetlicy wiejskiej w Ostrowie, gdzie o ciepłe napoje i ognisko zadbała Pani Sołtys Milena Szyperska. W historycznym miejscu granicy zaborów uczestnicy posilili się pyszną grochówką z Restauracji Jabłona. Metę rajdu pomogło zabezpieczyć OSP Powidz. Oprócz grupy powidzkiej, do Anastazewa przybyły również organizowane przez strażaków ochotników grupy z Bielska, Wilczyna czy Budzisławia Kościelnego. Wśród uczestników był m.in. Wójt Gminy Orchowo Grzegorz Matkowski.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele parafialnym w Powidzu z udziałem pocztów sztandarowych i pocztu chorągwialnego Wojska Polskiego. O oprawę muzyczną zadbał Chór Sonata oraz Kapela Powidz Band. Po mszy św. delegacje, poczty sztandarowe, zaproszeni goście i obecni mieszkańcy przemaszerowali na Skwer 770-lecia Powidza, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości.
Odśpiewany został Hymn Narodowy. Wójt Gminy Powidz Jakub Gwit w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że świętowanie uroczystości Powstania Wielkopolskiego to dla nas pamięć i tożsamość. Wyrazem tej pamięci jest tak wiele miejsc i inicjatyw, które przypominają o Kompanii Powidzkiej. To także obecność społeczności podczas takich uroczystych wydarzeń. Wójt podkreślił, że dzieje Kompanii Powidzkiej to nasza tożsamość. Jeden z fundamentów, dzięki któremu nie jesteśmy tylko jak trzcina na wietrze, ale wiemy skąd przychodzimy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Pan Wójt prosił również, żeby zastanowić jaką rolę miałaby współczesna Kompania Powidzka. W obecnych czasach niewątpliwie byłoby to budowlanej relacji i wspólnoty oraz niesienie nadziei.
Uroczystości na Skwerze odbyły się z udziałem Pododdziału i Posterunku Honorowego 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Obecni byli m.in. dowódca Powietrznej Jednostki Operacji Specjalnych z Powidza ppłk. Ciechan, Przewodniczący Rady Powiatu Słupeckiego Czesław Dykszak, radni Rady Gminy Powidz na czele z Przewodniczącą Joanną Andrzejewską. Dominika Grylewicz zaprezentowała występ artystyczny.