Gminne uroczystości rocznicy Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Liturgię sprawował oraz homilię wygłosił ks. Marcin Maciejewski – wikariusz powidzkiej parafii. Uroczysta oprawa Mszy Św. wzbogacona została śpiewem i grą Kapeli Powidz Band i Chóru Sonata. Świętowaniu towarzyszyły poczty sztandarowe oraz poczet chorągwiany wystawiony przez Powietrzną Jednostkę Operacji Specjalnych z Powidza.
Następnie uczestnicy obchodów, prowadzeni przez policjantów Posterunku w Powidzu, przeszli na gminne miejsce pamięci przy skwerze 770-lecia Powidza.
Po odśpiewaniu hymnu, głos zabrał Wójt Gminy Powidz Jakub Gwit. Przytoczył założenia reform wynikających z Konstytucji 3 Maja, ale też Uniwersałów Połanieckich (administracja wiejska w postaci dozorów). Wskazał, że wspaniałe założenia naprawy państwa, złamała Konferendeacja Targowicka z maja 1792 r. Zwrócił uwagę, że obecnie Targowica to różne podziały, które mogą wynikać m.in. z egoizmu, partyjniactwa, materializmu czy nawet ekologizmu. Wójt zachęcał do szukania tego co łączy i słuchania siebie nawzajem. Tylko takie postawy mogą rodzić dobre owoce, czego przykładem są inicjatywy, których jubileusze przeżywamy w tym roku w Gminie Powidz: 30 lat od założenia Chóru Sonata, 30 lat od pierwszych Dni Powidza, 30 lat od reaktywacji Gminy Powidz oraz 40 lat od utworzenia Domu Kultury w Powidzu. Przykładem takiej współpracy ponad podziałami jest też zaangażowanie samorządów, lasów, kopalni w starania o odbudowę zasobów wodnych jezior Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Wójt stwierdził, że poprawa zasobów wodnych to racja stanu, samorządu powidzkiego.
Na koniec obecne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze.
Przebieg uroczystości koordynowany był przez Dom Kultury w Powidzu.