Przypominamy o obowiązku złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Share:

Przypominamy o obowiązku złożenia deklaracji!

Wymieniłeś źródło ciepła lub jesteś właścicielem nowego budynku i zainstalowałeś w nim źródło ciepła?

Przypominamy o obowiązku złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Obowiązek składania deklaracji wynika z ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Zgodnie z przepisami, obowiązek złożenia deklaracji dotyczy:

  • nowych źródeł ciepła – 14 dni od uruchomienia,
  • źródeł ciepła wymienianych na nowe – 14 dni od uruchomienia,
  • wszyscy, którzy z jakiś przyczyn nie dokonali tego wcześniej- natychmiastowe złożenie deklaracji.

Deklaracja CEEB to oświadczenie składane przez właściciela lub zarządcę budynku/lokalu. Oświadczenie dotyczy wszystkich źródeł ciepła i źródeł spalania paliw o mocy nominalnej do 1 MW.

Deklarację można złożyć na dwa sposoby:

  • drogą elektroniczną przez System teleinformatyczny Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wykorzystując do tego profil zaufany, e-dowód albo podpis kwalifikowany korzystając z aplikacji CEEB.gov.pl – dla Obywatela – złóż deklarację,
  • papierowo w Urzędzie Gminy Powidz,

Dane potrzebne do wypełnienia wniosku:

  • dane budynku:
    • adres,
    • rodzaj (jednorodzinny, wielorodzinny czy zbiorowego zamieszkania),
    • liczba lokali – dotyczy budynków wielorodzinnych i zbiorowego zamieszkania,
  • informacja o źródłach ciepła:
    • rodzaj, 
    • liczba,
  • jeśli w budynku jest kocioł lub kotły na paliwo stałe:
    • klasa kotła,
    • liczba kotłów,
    • rodzaj używanego paliwa.
  • dane kontaktowe:
    • imię i nazwisko albo nazwa właściciela, zarządcy budynku lub lokalu,
    • adres zamieszkania lub siedziby,          
    • adres budynku lub lokalu, gdzie jest zainstalowane źródło ciepła lub źródło spalania paliw,
    • numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie),
    • adres e-mail właściciela lub zarządcy (opcjonalnie).

Brak złożenia deklaracji może skutkować mandatem do 500 zł lub karą grzywny do 5 000 zł nałożoną przez kontrolerów Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE) Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz walka ze smogiem.

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z Gminnym Doradcom Klimatycznym projektu LIFE AFTER COAL PL – Magdaleną Piotrowską, pokój nr 7, tel. 63 2776 272 w.27.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/gov/zloz-deklaracje-do-centralnej-ewidencji-emisyjnosci-budynkow-ceeb