Przypominamy o obowiązku złożenia deklaracji!
Wymieniłeś źródło ciepła lub jesteś właścicielem nowego budynku i zainstalowałeś w nim źródło ciepła?
Przypominamy o obowiązku złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Obowiązek składania deklaracji wynika z ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów.
Zgodnie z przepisami, obowiązek złożenia deklaracji dotyczy:
- nowych źródeł ciepła – 14 dni od uruchomienia,
- źródeł ciepła wymienianych na nowe – 14 dni od uruchomienia,
- wszyscy, którzy z jakiś przyczyn nie dokonali tego wcześniej- natychmiastowe złożenie deklaracji.
Deklaracja CEEB to oświadczenie składane przez właściciela lub zarządcę budynku/lokalu. Oświadczenie dotyczy wszystkich źródeł ciepła i źródeł spalania paliw o mocy nominalnej do 1 MW.
Deklarację można złożyć na dwa sposoby:
- drogą elektroniczną przez System teleinformatyczny Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wykorzystując do tego profil zaufany, e-dowód albo podpis kwalifikowany korzystając z aplikacji CEEB.gov.pl – dla Obywatela – złóż deklarację,
- papierowo w Urzędzie Gminy Powidz,
Dane potrzebne do wypełnienia wniosku:
- dane budynku:
- adres,
- rodzaj (jednorodzinny, wielorodzinny czy zbiorowego zamieszkania),
- liczba lokali – dotyczy budynków wielorodzinnych i zbiorowego zamieszkania,
- informacja o źródłach ciepła:
- rodzaj,
- liczba,
- jeśli w budynku jest kocioł lub kotły na paliwo stałe:
- klasa kotła,
- liczba kotłów,
- rodzaj używanego paliwa.
- dane kontaktowe:
- imię i nazwisko albo nazwa właściciela, zarządcy budynku lub lokalu,
- adres zamieszkania lub siedziby,
- adres budynku lub lokalu, gdzie jest zainstalowane źródło ciepła lub źródło spalania paliw,
- numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie),
- adres e-mail właściciela lub zarządcy (opcjonalnie).
Brak złożenia deklaracji może skutkować mandatem do 500 zł lub karą grzywny do 5 000 zł nałożoną przez kontrolerów Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE) Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz walka ze smogiem.
W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z Gminnym Doradcom Klimatycznym projektu LIFE AFTER COAL PL – Magdaleną Piotrowską, pokój nr 7, tel. 63 2776 272 w.27.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/gov/zloz-deklaracje-do-centralnej-ewidencji-emisyjnosci-budynkow-ceeb

