W środę 30 października br. w Domu Kultury w Powidzu odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, poświęcone dyskusji na temat poprawy zasobów wodnych na terenie pojezierza gnieźnieńskiego.
Spotkanie poprowadził Wójt Gminy Powidz Jakub Gwit, Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu brali udział: dr inż. Michał Wierzbicki – Dyrektor PGW Wody Polskie RZGW w Poznaniu, Błażej Waligórski – Zastępca Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, Piotr Kurnatowski – Dyrektor RZGW Bydgoszcz, Agnieszka Siłacz – Zastępca Dyrektora ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą, Piotr Woźny – Prezes Zarządu ZE PAK S.A. w Koninie, Paweł Szadek – Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska ZE PAK S.A. w Koninie, Maciej Sytek – Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, Agnieszka Lewicka – Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Środowiskiem i Klimatu UMWW, Jacek Przygodzki – Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Regionalny Konserwator Przyrody, Daniel Lisek – Zastępca Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Kornelia Knioła – Kierownik Zespołu ds. Ochrony Przyrody i Krajobrazu, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Mariusz Musiałowski – Burmistrz Gminy i Miasta Kleczew, Dariusz Ciesielczyk – Wójt Gminy Jeziora Wielkie, Mateusz Wojciechowski – Wójt Gminy Ostrowite, Grzegorz Skowroński – Wójt Gminy Wilczyn, Paweł Czarnecki – Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo, Sylwia Barciszewska – sekretarz Starostwa Powiatowego w Słupcy, Małgorzata Modrzejewska – kierownik wydziału ochrony środowiska, prof. Julian Chmiel, prof. Maciej Gąbka.
Obecni byli również członkowie Komisji:
Artur Miętkiewicz – Wójt Gminy Lądek
Mirosław Durczyński – Burmistrz Goliny
Grzegorz Matuszak – Wójt Gminy Rzgów
Paweł Walkowiak – Członek Rady Miejskiej Książa Wlkp.
Łukasz Bartkowiak – Zastępca Burmistrza Rydzyny
Mariusz Gomulski – Wójt Gminy Kołaczkowo
Janusz Frysiak – Zastępca Wójta Gminy Stare Miasto
Przypomnijmy, że na skutek zmian klimatycznych, powodujących wysokie temperatury i mniejsze opady oraz przez działalność odkrywek węgla brunatnego, doszło do znacznego obniżenia poziomu wód w akwenach na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego i obszarów powiązanych. Na przestrzeni ostatnich 50-lat poziom wody w naszych jeziorach obniżył się o 1,2 m – 6 m. Spowodowało to zniknięcie ok. 800 ha jezior oraz zanikanie mokradeł i cieków zasilających jeziora. Degradacja jezior to poważne zagrożenie dla przyrody Parku oraz dla lokalnej gospodarki opartej na turystyce.
W wyniku przeprowadzonych dyskusji i trudnych rozmów, trwających już od kilkunastu lat, nie znaleziono rozwiązania problemu. Warto wspomnieć, że problemu nie stanowią pieniądze, gdyż na realizację zadań związanych z przywróceniem odpowiedniego poziomu wód, przewidziane są środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Jednak z braku konkretnych decyzji i zdecydowanych działań, mogą one przepaść. Obecne na spotkaniu Wody Polskie prezentują odmienne stanowisko, podważając formułę współpracy przy realizacji przerzutu wód Warty do zbiorników po odkrywkach. Zasady tej współpracy określone zostały w liście intencyjnym z 8 listopada 2022 r. zawartym pomiędzy: PGW Wody Polskie, ZE PAK S.A., UMWW, Powiatem Słupeckim i Gnieźnieńskim, Nadleśnictwem Miradz, Gminą Powidz, Kleczew, Ostrowite, Witkowo, Wilczyn, Jeziora Wielkie, Orchowo i Kazimierz Biskupi. Wody Polskie zadeklarowały tam m. in. uzyskanie wymaganych decyzji administracyjnych, w tym pozwolenia wodnoprawnego oraz decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wkład własny w modernizację pompowni Morzysław i Pątnów.
Samorządy lokalne, w tym Gmina Powidz, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, rozwój gospodarczy i turystyczny, nie poddają się w zabieganiu o wprowadzenie w życie tego projektu i apelują o pomoc. Rozmowy będą kontynuowane.