13 stycznia 2025 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, na zaproszenie Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacka Bogusławskiego, odbyło się spotkanie dotyczące projektu odbudowy zasobów wodnych Wielkopolski Wschodniej.
W spotkaniu wzięli udział: Paulina Hennig-Kloska – Minister Klimatu i Środowiska, Joanna Kopczyńska – Prezes PGW Wody Polskie, Michał Wierzbicki – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Piotr Szczepański – Dyrektor Gabinetu Politycznego Minister Klimatu i Środowiska, Józef Drzazgowski – Doradca w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Piotr Otawski – Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Marcin Nowak i Jacek Przygocki – Dyrektorzy RDOŚ Poznań, Piotr Kurnatowski i Agnieszka Siłacz – Dyrektorzy RDOŚ Bydgoszcz, Błażej Waligórski – Zastępca Dyrektora ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą w RZGW w Poznaniu, Paweł Szadek z ZE PAK S.A., przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z Departamentu Zarządzania Środowiskiem oraz Departamentu Polityki Regionalnej, Rafał Śniegocki i Daniel Lisek – Dyrektorzy ZPKWW, Jakub Gwit – Prezes Stowarzyszenia Powidzkiego Parku Krajobrazowego, Wójt Gminy Powidz, przedstawiciele samorządów (Gminy Witkowo, Wilczyn, Orchowo, Kazimierz Biskupi oraz Powiatu Gnieźnieńskiego i Słupeckiego).
Ostatnie miesiące przyniosły decyzje, że PGW Wody Polskie nie będą realizować projektu przerzutu wód do zbiorników po odkrywkach Jóźwin IIB i Kazimierz Północ w celu obudowy zasobów wodnych jezior Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Przerzut wody z Warty, wg zespołu ekspertów działających pod kierunkiem prof. Jana Przybyłka z UAM, ale też poprzedniego dyrektora RZGW Poznań – Bogumiła Nowaka, to jedyna recepta na poprawę sytuacji z wodą (powstała ekspertyza w tym zakresie sfinansowana przez Samorząd Woj. Wielkopolskiego).
Od 2023 r. kopalnia ZE PAK S.A. przygotowuje już dokumentację dla tego zadania, a przed Wójtem Gminy Kazimierz Biskupi toczy się postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej. W ramach Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji (środki UE) dostępne są fundusze, które można pozyskać na dofinansowanie tego przedsięwzięcia, pod warunkiem zrealizowana i rozliczenia zadania do 2029 r. W tej sytuacji, zakładając wsparcie finansowe i techniczne ze strony kopalni (ZE PAK) oraz merytoryczne ze strony Wód Polskich, ale też innych instytucji, rolę lidera może przyjąć Stowarzyszenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Stowarzyszenie jest do tego gotowe jako strona samorządowa, którą interesuje sprawczość i efekty. Pomimo tego, że nasze jeziora, w których brakuje wody, są wodami śródlądowymi płynącymi, w zarządzie PGW Wody Polskie, co do tego przerzutu, obecnie brak działań ze strony tej instytucji. W zaistniałej sytuacji Stowarzyszenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce.
Tak jak nasi mieszkańcy, turyści, przedsiębiorcy, wiemy, że czasu już nie ma i trzeba podjąć działania. W najbliższym czasie zostanie szczegółowo określony podział obowiązków, który następnie pozwoli sprawnie uzyskać pozwolenia wodnoprawne i budowlane, a potem przygotować wniosek o dofinansowanie projektu i wybrać wykonawcę robót. Prace nad nowym listem intencyjnym w żaden sposób nie powodują przestoju działań. Dokumentacja środowiskowa, niezbędna do otrzymania decyzji środowiskowej realizowana jest przez kopalnię ZE PAK.
Foto.: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Wójt Gminy Powidz Jakub Gwit