13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W związku z tym dnia 11 kwietnia 2025 r. Wójt Gminy Powidz Jakub Gwit oraz uczniowie ZSP Powidz wraz z Panią Dyrektor Anną Wierzbicką i Panią Moniką Brzaną zebrali się przy gminnym miejscu pamięci, Skwerze 770-lecia i złożyli kwiaty oraz zapalili znicze ku pamięci ofiar poległych na wschodzie w 1940 r. związanych z Ziemią Powidzką.
Uczniowie zaprezentowali notatkę, w której wspomniano o mieszkańcach Powidza, mających udział w tej tragedii. Byli to: asp. Tomasz Purek (komendant Posterunku w Powidzu), asp. Teodor Chojnacki, asp. Franciszek Staśkowiak oraz żołnierz Korpusu Ochrony Pogranicza por. Edward Dorszewski.
Wójt Gminy Powidz przypomniał tragiczne wydarzenia z 1940 roku, kiedy to na wniosek szefa NKWD Ławrientija Berii, podjęto decyzję o egzekucji około 250 tysięcy polskich jeńców (w tym ponad 10 tysięcy oficerów) uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”. Wśród nich znaleźli się nie tylko oficerowie Wojska Polskiego, ale również lekarze, nauczyciele, artyści, policjanci czy profesorowie wyższych uczelni – tworzący elitę narodu, kierujący Polskę ku niepodległości i rozwojowi. Zostali zamordowani strzałem w tył głowy, a następnie wrzuceni do masowych grobów. Wójt zaznaczył, że nikt nie wiedział co się z nimi stało, dokąd zostali zabrani i jaki czekał ich los. Ich rodziny wielokrotnie żyły nadzieją, że jeszcze się zobaczą. Dopiero 13 kwietnia 1943 r., gdy Niemcy zaatakowały ZSRR, dokonano odkrycia masowych grobów zamordowanych Polaków.
Pan Wójt podkreślił, że należy pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach nie tylko w rocznice, ale każdego dnia, doceniając to co mamy tu i teraz dzięki ofierze życia zamordowanych osób.
Podziękował także społeczności szkolnej za obecność, pamięć i zaangażowanie w uczczenie takich wydarzeń.
„Pamiętajmy o ofiarach zbrodni katyńskiej, ponieważ są to osoby, którym zawdzięczamy naszą wolność”.