W dniu 15 maja 2025 r. w sali Domu Kultury w Powidzu odbyła się XVI sesja Rady Gminy Powidz.
Na sesji podjęto następujące uchwały:
– zmieniającą uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Powidz;
– zmieniającą uchwałę budżetową Gminy Powidz na 2025 rok: – dochody i wydatki dostosowano do planowanego wykonania;
– w sprawie sezonu kąpielowego oraz wykazu kąpielisk na terenie Gminy Powidz na 2025 rok: – określono wykaz kąpielisk na terenie Gminy Powidz w roku 2025:
1) kąpielisko na Jeziorze Powidzkim przy O.W. „Łazienki” w Powidzu wzdłuż linii brzegowej na długości 40 m, na części działki o nr ewidencyjnym 814/4, obręb Powidz, gmina Powidz;
2) kąpielisko na Jeziorze Powidzkim przy polu namiotowym „Dzika Plaża” w Powidzu wzdłuż linii brzegowej na długości 50 m, na części działki o nr ewidencyjnym 814/4, obręb Powidz, gmina Powidz;
3) kąpielisko na Jeziorze Powidzkim przy O.W. „Na Skarpie” w Przybrodzinie wzdłuż linii brzegowej na długości 50 m, na części działki o nr ewidencyjnym 816/7, obręb Powidz, gmina Powidz.
Ustalono, że sezon kąpielowy na kąpieliskach wymienionych obejmuje okres od 1 lipca 2025 r. do 31 sierpnia 2025 r., z tym, że:
1) kąpielisko przy O.W. „Łazienki” w Powidzu będzie czynne od 1 lipca 2024 r. do 31 sierpnia 2024 r.
2) kąpieliska przy polu namiotowym „Dzika Plaża” w Powidzu oraz przy O.W. „Na Skarpie” będzie czynne w dniach: 04.07.2025r. – 06.07.2025r., 11.07.2025r. – 13.07.2025r., 18.07.2025r. – 20.07.2025r., 25.07.2025r. – 27.07.2025r., 01.08.2025r. – 03.08.2025r., 08.08.2025r. – 10.08.2025r., 15.08.2025r. – 17.08.2025r., 22.08.2025r. – 24.08.2025r., 29.08.2025r. – 31.08.2025
– w sprawie regulaminu korzystania z promenady i ścieżki pieszo – rowerowej Powidz – Przybrodzin: – nowy regulamin promenady (zastępujący regulamin z 2020 roku) zawiera zapisy wynikające z analizy praktyk, które też pozwolą na uskutecznienie stosowania przepisów prawa. Wyraźnie wskazuje się, że promenada i ścieżka rowerowa stanowią drogę wewnętrzną, która będzie oznakowana znakiem ,,Strefa ruchu”, co umożliwi stosowanie i egzekwowanie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Zgodnie z treścią Regulaminu:
Promenada stanowi drogę wewnętrzną – strefę ruchu, przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych, osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.
Na promenadzie obowiązują zasady ruchu drogowego wynikające z ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym.
Promenada ma charakter otwarty, wstęp na jej teren jest bezpłatny. Promenada służy promowaniu niskoemisyjnej komunikacji, rozwojowi kultury fizycznej oraz turystyki.
Każdy użytkownik promenady zobowiązany jest do zapoznania się z treścią regulaminu i bezwzględnego przestrzegania jego postanowień oraz przepisów o ruchu drogowym, a korzystanie z promenady jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.
Dzieci poniżej 7 roku życia mogę przebywać na promenadzie tylko pod opieką osób dorosłych (rodziców lub opiekunów).
Z obiektów małej architektury, ścieżki edukacyjnej „Ryby Jeziora Powidzkiego w Powidzu”, ścieżki dendrologicznej oraz elementów wyposażenia znajdujących się na terenie promenady należy korzystać zgodnie z ich przeznaczeniem.
Wszyscy użytkownicy powinni zachować ostrożność podczas korzystania z promenady, a użytkownicy inni niż piesi, powinni dostosować prędkość do panujących warunków.
Zarządca może wyrazić pisemną zgodę na wjazd pojazdów mechanicznych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tonybez prawa postoju na promenadzie, w związku z dostawami lub pracami prowadzonymi przy posesjach położonych przy promenadzie oraz dla mieszkańców posesji, dla których promenada jest jedynym dojazdem. Zarządca wyraża pisemną zgodę na wjazd pojazdów mechanicznych bez prawa postoju na promenadzie dla podmiotów działających na zlecenie zarządcy, służb technicznych oraz utrzymania czystości i porządku. Pojazdy mechaniczne podczas ruchu na promenadzie nie powinny przekraczać prędkości 10 km/h.
Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie promenady lub z wykorzystaniem terenu promenady, a także prezentacja lub dystrybucja materiałów reklamowych, wymaga pisemnej zgody zarządcy.
Właściciele zwierząt zobowiązani są do bezzwłocznego usuwania odchodów tych zwierząt z terenu promenady.
W celu zapewnienia bezpiecznego korzystania z promenady zabrania się:
a) zaśmiecania terenu,
b) umieszczania w koszach na promenadzie odpadów z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych, w tym wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe,
c) niszczenia i uszkadzania roślinności,
d) parkowania pojazdów,
e) niszczenia lub przestawiania ławek, koszy, urządzeń rekreacyjnych, oświetlenia, monitoringu i innych obiektów, a także siadania na oparciach ławek,
f) przebywania na promenadzie w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (w szczególności: burze, oblodzenia, wichury),
g) spożywania napojów alkoholowych,
h) używania środków odurzających, substancji psychotropowych lub nowych substancji psychoaktywnych oraz przebywania pod ich wpływem,
i) zachowań zakłócających spokój, odpoczynek i bezpieczeństwo innych użytkowników,
j) prowadzenia psów bez smyczy,
k) biwakowaniu w znaczeniu rozbijania namiotów, ustawiania przyczep campingowych, kamperów;
l) rozpalania ognisk lub grillowania,
m) obierania (czyszczenia, patroszenia) złowionych ryb,
n) składowania w obrębie promenady sprzętu pływającego oraz innych materiałów bez zgody zarządcy,
o) wnoszenia i używania materiałów pirotechnicznych i wybuchowych bez zgody zarządcy,
p) organizowania imprez okolicznościowych, zawodów sportowych, bez zgody zarządcy.
W przypadku parkowania pojazdów na promenadzie lub składowania sprzętu pływającego lub innych materiałów bez zgody zarządcy, mogą one zostać usunięte przez zarządcę na koszt ich właściciela.
– w sprawie rozpatrzenia petycji złożonej w obronie konstytucyjnej zasady niezawisłości i niezależności sędziów polskich – w dniu 25 marca 2025 r. do Rady Gminy Powidz wpłynęła petycja złożona w sprawie obrony konstytucyjnej zasady niezawisłości i niezależności sędziów polskich. Przedmiotowa petycja nie zawiera zgody na ujawnienie na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję danych osobowych podmiotu wnoszącego petycję. Podmiot wnoszący petycję zwrócił się do Rady o podjęcie uchwały wyrażającej protest wobec projektów ustaw zakładających usunięcie i zdegradowanie ustawą części sędziów sądów powszechnych w Polsce. Rada Gminy Powidz postanawiała o nieuwzględnieniu petycji złożonej w obronie konstytucyjnej zasady niezawisłości i niezależności sędziów polskich. Zauważono, że zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy o samorządzie gminnym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmujące sprawy porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Jednakże rolą Rady Gminy, jako organu uchwałodawczego na terenie gminy, której mieszkańców reprezentuje, nie jest ingerowanie we władzę ustawodawczą, wykonawczą, ani sądowniczą. Rolą Rady Gminy nie jest też protestowanie względem projektów ustaw, które nie stanowią obecnie powszechnie obowiązującego prawa. Rada będąc organem stanowiącym i kontrolnym na poziomie lokalnym, nie posiada instrumentów prawnych pozwalających na skuteczną interwencję w sprawie organizacji sądownictwa. Ponadto, angażowanie się samorządu gminnego w spory dotyczące ustroju państwa wykracza poza zakres zadań własnych gminy określonych w ustawie o samorządzie gminnym;
– w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości gruntowych – wyrażono się zgodę na zamianę działki stanowiącej własność Gminy Powidz położonej w obrębie ewidencyjnym Ostrowo, gmina Powidz, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka numer 31/108 o powierzchni 0,9429 ha, dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w Słupcy księga wieczysta nr KN1S/00018497/7, za działki stanowiące własność osoby fizycznej, położone w obrębie ewidencyjnym Przybrodzin, gmina Powidz, oznaczone w ewidencji gruntów jako działki: numer 48/3 o powierzchni 0,1121 ha, numer 48/4 o powierzchni 0,1261 ha, numer 48/5 o powierzchni 0,1005 ha, numer 48/23 o powierzchni 0,1092 ha, numer 48/24 o powierzchni 0,3904ha.
Dla terenu działki ozn. nr geod. 31/108 brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Powidz – zatwierdzonym uchwałą Rady Gminy Powidz nr XLVIII/406/23 z dnia 12 maja 2023r. działka nr 31/108 oznaczona jest symbolem ML/U/US: tereny zabudowy letniskowej – rekreacji indywidualnej/tereny o dominującej funkcji zabudowy usługowej/tereny usług sportu i rekreacji.
W obecnie opracowywanym projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działka 31/108 oznaczona została symbolem: ML/UT – tereny zabudowy letniskowej – rekreacji indywidualnej / zabudowa usług turystyki. Jest to teren o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, pokryty zadrzewieniem, zaniżeniami, w części znajdujący się w strefie zakazu zabudowy 100 m od linii brzegowej jeziora.
Z kolei dla terenu działek nr 48/3, 48/4, 48/5, 48/23 i 48/24 w Przybrodzinie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zatwierdzony uchwałą Rady Gminy Powidz Nr XVIII/128/08 z dnia 30 grudnia 2008r. /Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego Nr 36, poz. 519 z dnia 10 marca 2009r./, gdzie działki nr 48/3, 48/4, 48/5, 48/23 oznaczone są symbolem: ML – tereny budownictwa letniskowego, zaś działka nr 48/24 oznaczona jest symbolem: KDW – teren dróg wewnętrznych oraz KX – teren drogi wewnętrznej pieszo-rowerowej. Pozyskanie tego terenu jest zasadne z uwagi na to, że Przybrodzin to teren o wiodącej funkcji turystycznej, więc istnieje potrzeba posiadania terenu na infrastrukturę turystyczną, w tym parkingi.
W ramach zamiany nieruchomości zostałaby przekazana nieodpłatnie sieć wodociągowa położona na terenie działki nr 48/24 (droga wewnętrzna), o długości ok. 470 mb, wybudowana ze środków prywatnych.
Szczegółowe warunki zamiany nieruchomości zostaną określone w protokole uzgodnień spisanym pomiędzy stronami, poprzedzonej sporządzeniem wycen, który będzie stanowił podstawę do sporządzenia aktu notarialnego.
Ponadto na sesji podjęto:
– Apel o podjęcie prac legislacyjnych w zakresie zmiany przepisów ustawy o samorządzie gminnym dotyczących zmiany granic jednostek samorządu terytorialnego – Rada Gminy Powidz wezwała wszystkie osoby oraz instytucje zaangażowane w proces stanowienia prawa, a także podmioty, których celem jest poprawa jakości sprawowania władzy publicznej oraz rozwój samorządności, do podjęcia lub wsparcia działań zmierzających do nowelizacji ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w zakresie dotyczącym procedury zmiany granic jednostek samorządu terytorialnego;
– Apel w sprawie przyszłości Poczty Polskiej – Rada Gminy Powidz zwróciła się do najwyższych przedstawicieli Państwa Polskiego, w imię dobra wspólnego, aby podjąć konkretne działania w celu wsparcia i wzmocnienia funkcjonowania narodowego operatora pocztowego.
Na sesji zapoznano się także z informacją dot. stanu przygotowania gminy do sezonu letniego łącznie ze sprawą zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.
Link do materiałów ze sesji: https://gminapowidz.esesja.pl/posiedzenie/e891ec74-9ca3-4
Link do transmisji sesji: https://youtu.be/1-5Hl-FVsek