Numer rachunku bankowego można sprawdzić w każdej chwili na stronie internetowej ZUS. Również na www.eskladka.pl uruchomiona została wyszukiwarka. Numer swojego rachunku można ustalić również w każdej placówce ZUS lub łącząc się z Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00, e-mail: cot@zus.pl).
Dokonując przelewu do ZUS nie trzeba już podawać dodatkowych informacji, takich jak: NIP, REGON, PESEL, czy wskazywać miesiąc za który opłacamy składki.
Wpłaty składek rozliczane są najpierw na najstarsze zadłużenie na koncie (o ile przedsiębiorca je ma). Dzięki temu nie narastają odsetki. Nie można jednak opłacać tylko bieżących składek. Wpłata najpierw pokryje zaległości i odsetki, a dopiero potem bieżące składki.
Jeżeli przedsiębiorca ma długi składkowe, powinien skorzystać z układu ratalnego. Jeżeli go podpisze, będzie mógł spłacać dług i jednocześnie będzie ubezpieczony. To oznacza, że będzie miał prawo np. do zasiłku chorobowego. Należności objęte układem ratalnym należy wpłacać na swój numer rachunku składkowego. Jedną wpłatą można opłacić składki bieżące i ratę. Wpłaty rozliczane są chronologicznie według terminu płatności składki i raty. Po zaksięgowaniu wpłaty, kwota dzielona jest proporcjonalnie na wszystkie opłacane ubezpieczenia i fundusze.
Więcej informacji o e-Składce można przeczytać na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce e-Składka.
ZUS
E-składka – nowy wymiar rozliczeń z ZUS
INFORMACJA DLA PRACODAWCÓW!
Zmiany w zasadach przechowywania akt pracowniczych
Sprawdź broszurę informacyjną i dowiedz się więcej o nowych zasadach.