Tytuł projektu: „Rewitalizacja rynku w Powidzu poprzez budowę centrum edukacyjno-rehabilitacyjnego i przebudowę ulicy Park Powstańców Wielkopolskich w Powidzu”.
Numer projektu: RPWP.09.02.01-30-0064/17
Beneficjent: Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Cele projektu: aktywizacja społeczno-gospodarcza obszaru zdegradowanego w Gminie Powidz; skuteczne przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom społecznym: wykluczeniu, marginalizacji, pogłębiającego się ubóstwa; pomoc w przejściu grupy osób od systemu opieki instytucjonalnej do opieki środowiskowej poprzez zaangażowanie w działalność spółdzielni socjalnej; kształtowanie pożądanych zjawisk społecznych tj. rozwój społeczności lokalnej i integracja mieszkańców; poprawa wizerunku Gminy Powidz jako jednostki inwestującej w poprawę stanu materialnego obiektów tracących swoje dotychczasowe funkcje; wzmocnienie poczucia tożsamości i przynależności do miejsca zamieszkania; odbudowa ładu przestrzennego i estetyki miejsca; wzrost atrakcyjności turystycznej, społecznej, gospodarczej i inwestycyjnej; poprawa jakości życia mieszkańców Gminy Powidz, pomoc osobom starszym oraz niepełnosprawnym.
Planowane efekty: Efektem będzie rewitalizacja centrum Powidza poprzez budowę Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego przez Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej i przebudowie rynku wraz z ul. Park Powstańców Wielkopolskich przez Gminę Powidz
Wartość projektu: 7 350 376,90 zł
Wkład Funduszy Europejskich: 6 003 964,41 zł
Tytuł projektu: „Wsparcie systemu ratownictwa chemiczno-ekologicznego i służb ratowniczych Województwa Wielkopolskiego na wypadek wystąpienia zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii poprzez zakup samochodów dla OSP w ramach KSRG – etap I”
Nr projektu: RPWP.04.01.05-30-0015/15
Beneficjent: Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka
Cele projektu: poprawa bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego na terenie Wielkopolski, a w szczególności na obszarze 14 powiatów objętych projektem. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców tego obszaru, projekt oddziałuje na 1 175 533 osób. Grupą docelową projektu są mieszkańcy, dla których projekt oznacza podniesienie poziomu bezpieczeństwa.
Opis: Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach: Osi Priorytetowej 4.: Środowisko, Działania 4.1. Zapobieganie, likwidacja skutków klęsk żywiołowych i awarii środowiskowych, Poddziałania 4.1.5. Wsparcie systemu ratownictwa chemiczno-ekologicznego i służb ratowniczych na wypadek wystąpienia zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii. Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.
Oddział Wojewódzki Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka, będący koordynatorem – wnioskodawcą, skupia prawie wszystkie OSP w województwie wielkopolskim. Wg danych na dzień 31.12.2015 r. do Związku OSPRP w Wielkopolsce należy 1812 OSP.
W ramach projektu partnerstwo z OW ZOSP RP zawiązały następujące Gminy i Ochotnicze Straże Pożarne:
Gmina Chodzież i OSP w Milczu (pow. chodzieski),
Gmina Czempiń i OSP w Czempiniu (pow. kościański),
Gmina Gołuchów i OSP w Gołuchowie (pow. pleszewski),
Gmina Jutrosin i OSP w Jutrosinie (pow. rawicki),
Gmina Kaczory i OSP w Kaczorach (pow. pilski),
Gmina Kaźmierz i OSP w Kaźmierzu (pow. szamotulski),
Gmina Kobyla Góra i OSP w Kobylej Górze (pow. ostrzeszowski),
Gmina Krobia i OSP w Krobi (pow. gostyński),
Gmina Miłosław i OSP w Miłosławiu (pow. wrzesiński),
Gmina Ostroróg i OSP w Ostrorogu (pow. szamotulski)
Gmina Powidz i OSP w Powidzu (pow. słupecki),
Gmina Rychwał i OSP w Rychwale (pow. koniński-ziemski),
Gmina Sośnie i OSP w Sośniach (pow. ostrowski),
Gmina Tuliszków i OSP w Tuliszkowie (pow. turecki),
Gmina Wijewo i OSP w Wijewie (pow. leszczyński).
Wkład własny w projekcie zapewniły samorządy gminne.
Projekt polega na zakupie 15 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych z napędem 4×4 dla 15 OSP działających w KSRG. Każdy z samochodów jest wyposażony w 6. osobową kabinę, zbiornik środka gaśniczego (wody) o pojemności minimum 3500 l, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności minimum 350 l. Ponadto znajduje się w nim sprzęt i wyposażenie zgodne z „Wytycznymi standaryzacji wyposażenia pojazdów pożarniczych i innych środków transportu PSP”, w tym. m.in.: maszt oświetleniowy, zestaw do wyizolowania terenu akcji, agregat prądotwórczy, narzędzia hydrauliczne, sprzęt ochrony osobistej strażaka czy zestaw do uszczelniania studzienek oraz beczek.
Wyposażenie dodatkowe w bezpośredni sposób podnosi efektywność działań ratowniczych, m.in. w razie prowadzenia działań w zakresie ograniczania skutków zagrożeń ekologicznych.
Zakupione w wyniku projektu samochody zostały umiejscowione w remizach następujących Ochotniczych Strażach Pożarnych znajdujących się w KSRG: Czempiń, Gołuchów, Jutrosin, Kaczory, Kaźmierz, Kobyla Góra, Krobia, Milcz, Miłosław, Ostroróg, Powidz, Rychwał, Sośnie, Tuliszków, Wijewo.
Projekt w dużej mierze wpływa na poprawę bezpieczeństwa środowiskowego na obszarach leśnych oraz na obszarach wiejskich, jednak uniwersalność planowanego sprzętu sprawia, iż można go wykorzystać także podczas innych działań. Po zrealizowaniu celu projektu wzrośnie poczucie bezpieczeństwa osób przebywających na terenie wymienionych powiatów. Skróceniu ulegnie także czas reakcji na zdarzenia zagrażające życiu i zdrowiu ludzi oraz środowisku naturalnemu.
Zadania te na bazie każdego z powiatów objętych projektem, realizują w największym stopniu podmioty KSRG.
KSRG jest najpoważniejszym elementem bezpieczeństwa i przeciwdziałania zagrożeniom, ograniczania negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne oraz przeciwdziałania i usuwania skutków klęsk, katastrof i innych wypadków, wynikłych bezpośrednio z działań człowieka lub na skutek zjawisk przyrodniczych. Z tego względu stan jakości sprzętu w dyspozycji jednostek systemu ma kluczowe znaczenie dla jego efektywności.
Wartość projektu: 16.787.500,00 zł
Dofinansowanie UE: 14.127.000,00 zł